۱۷
دی

میدان‌های الکترومغناطیس روی گیاهان نیز تاثیرگذار هستند!

در چند سال اخیر، محققان و متخصصان دائماً در حال بحث و تبادل نظر درباره‌ی میدان‌های الکترومغناطیس تولید شده توسط تلفن همراه، روتر وای‌فای، خطوط برق فشار قوی و اجاق مایکروفر بوده‌اند. برخی نیز معتقدند که مسئله‌ی مواجهه با این امواج بسیار جدی است؛ به‌طور مثال دانشگاه لیک‌هد (Lakehead University) استفاده از وای‌فای را به‌طور کامل ممنوع کرده است و در اسکاندیناوی سواحلی برای افراد دارای حساسیت الکترومغناطیس تعبیه شده که حمل تلفن همراه در آن ممنوع است.

آزمایشگاه‌های تری‌هاگر (Treehugger Labs) تصمیم گرفتند که یک بار برای همیشه درباره‌ی این امواج به نتیجه برسند و تمام سال گذشته را به مطالعه روی این مبحث پرداختند. این موسسه تصمیم گرفت تا تحقیقات خود را روی شکلی از زندگی متمرکز کند که تغییرات حداقلی داشته باشد و از آنجایی که مخالف آزمایش روی حیوانات است تصمیم گرفت که تحقیقات خود را روی درختانی انجام دهد که در اطراف میدان‌های الکترومغناطیس قوی رشد می‌کنند. با این روش متخصصان این موسسه قادر بودند تا تاثیر میدان‌های الکترومغناطیس روی درخت خرمالو را بررسی کنند.

نکته‌ی شگفت انگیز اینجا بود که درخت خرمالوی نمونه‌ی در حال رشد تحت میدان الکترومغناطیس تاثیر قابل توجهی را تجربه کرده است. رشد این درخت خرمالو بصورت حرف Y لاتین بوده است و رشد هر شاخه به سمت خارج از میدان بود. در اصطلاح به این حالت “الکتروبونسای” می‌گویند زیرا به نظر می‌رسد که گیاه به این شکل هرس شده است. در آزمایشات متعدد، حالت الکتروبونسای مشهود بوده است. شاخه‌ها به‌وضوح در حال فاصله گرفتن از میدان هستند. هرچند ممکن است ظاهر شاخه‌ها برای مدت طولانی سالم بمانند، اما نهایتاً به‌علت حضور میدان الکترومغناطیسی‌ای که آن‌ها را احاطه کرده است برای خروج از تاثیر میدان تلاش کرده و رشد آن‌ها به همان سمت خواهد بود.

محققان آزمایشگاه تری‌هاگر به این نتیجه رسیدند که درختان خرمالوی مورد مطالعه به‌وضوح تحت تاثیر الکترومغناطیس بوده و به سمت خارج از میدان رشد خواهند کرد. در مواردی که شاخه‌ها نمی‌توانند از میدان خارج شوند، شاخه به شکل ارّه رشد کرده و درخت با ترشح پوششی قهوه‌ای سعی در محافظت و بهبود آسیب‌های خود دارد. با اندازه گیری دو شاخه در حالت Y (2.4 متر)، نتیجه بر آن شد که روترها، تلفن همراه، و حتی سشوار باید در هر حال 2.4 متر (8 فوت) از سر فاصله داشته باشند.

 

آرین فتحی

www.SazeTeam.com