07
ژانویه

تشخیص و کنترل بیماران دارای حساسیت الکترومغناطیس (EHS)

بیماری ناشی از مواجهه با امواج الکترومغناطیس غیر یونیزه به مدت چند دهه مورد توجه محققان و متخصصان بوده است. در گذشته نگرانی‌ها تنها درباره‌ی صنایع و نیروهای نظامی بود که از رادار و منابع تغذیه الکتریکی استفاده می‌کردند، امّا با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در چند دهه‌ی گذشته که باعث شد تجهیزات و لوازم منتشر کننده‌ی امواج الکترومغناطیس به منازل و محیط‌های کاری نیز وارد شوند.

آثار امواج مایکروویو بر روی سلامتی از جمله اختلال خواب، خونریزی بینی، سردرد، منگی، افزایش فشار خون و مشکلات پوستی می‌باشد که صاحبان صنایع به دلایل تجاری آن‌ها را رد می‌کنند. با این وجود برخی از افراد دارای حساسیت الکترومغناطیس به‌طور محسوسی در مواجهه با الکترومغناطیس دچار بی‌قراری می‌شوند. از منظر عصب‌شناسی، آثار حساسیت الکترومغناطیس از اختلال در سیستم ایمنی بدن ناشی می‌شود؛ تحقیقات نیز نشان داده است که میدان‌های الکترومغناطیس باعث اختلال بر عملکرد بیولوژیک بدن شده و بر تولید هورمون‌های عصبی تاثیر گذار است. افرادی که دچار حساسیت الکترومغناطیس هستند معمولاً علائم زیر را از رایانه و تلفن همراه دریافت می‌کنند:

  • احساس گرمای غیر طبیعی و احساس سوزش در ناحیه صورت
  • احساس سوزن سوزن شدن در صورت و یا نواحی دیگر بدن
  • خشکی در ناحیه تنفسی و یا خارش چشم
  • عدم تمرکز، سرگیجه و فراموشی
  • احساس سرما خوردگی با علائم سردرد، درد مفاصل و درد عضلانی
  • سردرد و حالت تهوع
  • درد دندان و فک
  • ضربان قلب

البته این نشانه‌ها در افراد مختلف نسبت به یک فرکانس خاص با توجه به ویژگی‌های بیولوژیک مختلف متفاوت است. به‌طور مثال، سیگنالی که در یک فرد باعث ایجاد خستگی می‌شود ممکن است در فردی دیگر باعث بیش‌فعالی شود.

بهترین توصیه این است که خود را از میدان‌های الکترومغناطیس به هر نوعی، لوازم الکترونیکی، ماکروفر و دیگر وسایل مشابه محافظت کنید. یک پیشنهاد خوب این است که به نقاط دور از دسترسی مهاجرت کنید که در آن‌ها تلفن همراه پشتیبانی نمی‌شود و دکل‌های برق اندکی وجود دارند.  کم کردن تعداد و کیفیت در معرض قرار گرفتن تشعشعات با استفاده از دستگاه‌های مانیتورینگ راه حل عملی‌تری به‌نظر می‌رسد. این موارد می‌تواند سیم‌کشی معیوب خانگی، تلفن‌های بی‌سیم یا کار کردن زیاد در جلوی مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون یا صحبت کردن طولانی با تلفن همراه باشد. وقتی سبک زندگی عوض می‌شود و الگوهای زندگی برای حساسیت الکترومغناطیس به‌مرور رو به بهبود می‌روند، سیستم دفاعی بدن بهتر عمل می‌کند، فشار محیطی ناشی از الکترومغناطیس کاهش می‌یابد و چرخه‌ی سلامتی در زندگی روزمره‌ی شما شروع می‌شود که به استراحت بهتر، بهبود اوضاع جسمی و سلامت عمومی و بهبود شرایط روحی می‌انجامد همزمان با پیشرفت تحقیقات و در سایه‌ی نظرسنجی دکتر نیل ارواین که به زودی منتشر می‌شود به این نتیجه می‌توان رسید که:

حساسیت الکترومغناطیسی یک سندروم چندوجهی است که به تدریج به زمینه‌ی تحقیقاتی مستقلی در زمینه‌ی درمان، دلایل  تبدیل می‌شود و ما می‌توانیم به آینده‌ی این تحقیقات خوش‌بین و امیدوار باشیم.

آرین فتحی

www.SazeTeam.com