07
ژانویه

ارتباط میان میدان‌های الکترومغناطیسی و سرطان در کودکان

تاثیر بیولوژیک تلفن همراه به قدرت سیگنال آن که در حقیقت سیگنالی ضعیف است ارتباطی ندارد بلکه با طبیعت غیر یکنواخت سیگنال، توانایی آن در به هم ریختن رزونانس طبیعی محیط و مداخله در روند ترمیم دی‌ان‌ای مرتبط است.

مثالی واضح که نشان می‌دهد که استفاده از تلفن همراه می‌تواند موجبات ابتلا به سرطان را فراهم کند. دختری جوان که هیچ عامل محیطی سرطان‌زایی غیر از تلفن همراه در اطراف وی وجود نداشت، دچار غده‌ای سرطانی شد دقیقاً در همان محلی که تلفنش را به صورت معمول قرار میداد.

تحقیقات نشان می‌دهد که گذاشتن تلفن همراه در جیب شلوار می‌تواند قسمت‌هایی از لگن را ضعیف کرده و همچنین امواج تلفن می‌تواند بر تعداد، کیفیت و قدرت اسپرم مردان تاثیر گذارد.

به‌عنوان قانونی کلی باید از حمل موبایل حتی‌المقدور خودداری کرد. از نظر میزان در معرض امواج بودن، خطرناک‌ترین جاها فاصله کمتر از ۱۵ سانتیمتر از آنتن‌های فرستنده است.

در نتیجه جیب شلوار و پیراهن مکان‌های بسیار پر خطری برای نگهداری موبایل هستند.

آیا تلفن همراه سرطان زاست؟

مثالی واضح که نشان می‌دهد استفاده از تلفن همراه می‌تواند موجبات ابتلا به سرطان را فراهم کند، دختری جوان است که هیچ عامل محیطی سرطان‌زایی غیر از تلفن همراه در اطراف وی وجود نداشته و دچار غده‌ای سرطانی شده است. نکته جالب توجه اینجاست که این غده دقیقاً در همان محلی که او تلفنش را به صورت معمول قرار میداده ایجاد شده است.

این دختر عادت داشته است که تلفن خود را در جیب پیراهن خود قرار دهد. دو تن از متخصصان سرطان، رابرت ناگورنی و جان وست نتیجه گرفتند که فقط یک عامل می‌توانست در سرطان وی نقش داشته باشد. آن‌ها نقطه‌های سرطانی را در عکس‌های وی به‌هم وصل کردند و شکل به وجود آمده با شکل تلفن همراه وی مطابقت کامل داشت.

اگر چه دکتر او نتوانست ثابت کند که تلفن همراه وی دلیل اصلی سرطان بوده است، اما این مثال نشان هشداری جدی برای کسانی است که آن را در جیب شلوار یا جیب پیراهن خود قرار می‌دهند.

برای ایمن بودن از امواج مخرب می بایست تلفن همراه را در فاصله ی حد اقل ۱۵ سانتی از بافت های حساس و نرم بدن قرار داد

چرا قرار دادن تلفن همراه اطراف بدن خطرناک است؟

پتانسیل خطر برای تمام نقاط بدن وجود دارد اگر چه بعضی از نقاط آسیب‌پذیری بیشتری دارند. به‌طور مثال، تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد نشان می‌دهد قرار دادن تلفن همراه اطراف کمر می‌تواند قسمت‌هایی از لگن را تضعیف کند. محققان با استفاده از اشعه‌ی ایکس برای درمان  بیماران مبتلا به پوکی استخوان، چگالی استخوان لگن را در ۱۵۰ مرد که تلفن خود را به طور متوسط روزانه ۱۵ ساعت به کمربند می‌بستند و این کار را برای متوسط ۶ سال انجام داده‌ بودند، اندازه‌گیری کردند. این محققان دریافتند که از چگالی استخوان در سمتی که تلفن همراه قرار داشته است کاسته شده و در نتیجه نشان دادند که چگالی استخوان به‌طور معکوس با شدت امواج ساطع شده از تلفن همراه نسبت دارد.

دانستن این نکته مهم است که تا هنگامی که تلفن همراه روشن است، سیگنال‌هایی در بازه‌های زمانی کوتاه و غیر منظم ساطع می‌کند حتی اگر به هیچ وجه با آن صحبت نکنید. بنابراین قرار دادن تلفن ۱۵ ساعت در جیب شلوار، لگن را به‌طور دایم در معرض تشعشع قرار می‌دهد.

تحقیقات اخیر نیز نشان می‌دهد که امواج تلفن همراه می‌تواند تعداد اسپرم مردان، کیفیت و تحرک آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و تاثیر آن می‌تواند به مراتب از تاثیر امواج بر چگالی استخوان بیشتر باشد.

مردان به طور خاص باید درباره‌ی قرار دادن تلفن در جیب و یا بر روی کمربند که بسیار نزدیک به اندام تناسلی آن‌ها است تجدید نظر کنند. علاوه بر این، آن ناحیه نزدیک به اعضای دیگر مانند کلیه، کبد، روده‌ی بزرگ و مثانه که همگی در برابر تشعشع آسیب پذیر هستند.

مشاهدات گذشته ارتباطات قوی بین سرطان و تلفن همراه را نشان می‌دهد.

سال گذشته، یک گروه تحقیقاتی اروپایی از افزایش شدید تومورهای غدد بزاقی پاروتید در ۳۰ سال گذشته خبر داد که بیشترین شیب آن بعد از سال ۲۰۰۱ بوده است. غدد بزاقی دقیقاً در همان محلی هستند که تلفن همراه را قرار می‌دهیم و صحبت می‌کنیم. محققان افزایش ۴ برابری را در این غدد تشخیص دادند در حالی که آمار برای باقی غدد بزاقی ثابت مانده است.

در همان سال دکترسیگل سادشکی، محقق اصلی تحقیق سال ۲۰۰۸  گزارش داد که احتمال ابتلا به تومور پاروتید در همان سمتی از سر که تلفن را قرار می‌دهیم:

  • ۳۴ درصد افزایش می‌یابد اگر از تلفن همراه معمولی استفاده کنید و برای ۵ سال از آن استفاده کنید.
  • ۵۸ درصد افزایش اگر بیش از ۵۵۰۰ تماس در زندگی داشته‌اید.
  • ۴۹ درصد اگر در طول عمر بیش از ۲۶۶.۳ ساعت با تلفن صحبت کرده باشید.

سازمان بهداشت جهانی امواج تلفن همراه را در رده‌ی B سرطان‌زاها قرار داده است.

مشترکان تلفن همراه ۵.۹ میلیارد در سطح جهانی تخمین زده شده‌اند. که تقریباً ۸۷ درصد جمعیت کل جهان است. در واقع می‌توان گفت که به نقطه‌ی غیر قابل بازگشتی رسیده‌ایم.

با این حال در حالی که استفاده از تلفن همراه در حال گسترش است، گروه رو به افزایشی از محققان بر ضد این تکنولوژی صحبت می‌کنند. آن‌ها به‌طور خلاصه می‌گویند که این تکنولوژی می‌تواند عوارض جانبی جدی زیست محیطی داشته باشد که باید شناخته و کنترل شوند.

خوشبختانه هشدار آنان کم کم در حال شنیده شدن است.

در ۳۱ ماه می سال ۲۰۱۱ سازمان بهداشت جهانی و آژانس جهانی تحقیقات سرطان گزارشی منتشر کردند که تایید می‌کرد تلفن همراه می‌تواند باعث سرطان شود. آن‌ها میدان‌های الکترومغناطیس فرکانس رادیویی را در طبقه‌ی احتمالاً سرطان‌زا برای انسان با درجه خطر B2 قرار داده‌انداین طبقه‌بندی همزمان با تحقیقی بود که نشان می‌داد تلفن بی‌سیم احتمال ابتلا به سرطان مغز را افزایش می‌دهد. 

آرین فتحی

www.SazeTeam.com